1915 NIEUW GROENHOVEN LEIDEN
RENOVATIE 189 WONINGEN

Nieuw Groenhoven: een buurtje met 189 sociale huurwoningen rondom 9 hofjes. Een wijkje met een fijnmazig stedenbouwkundig weefsel, een differentiatie in ruimtes van privé naar openbaar en een mix van woningtypes.

Gebouwd in de jaren ’80 zijn de woningen toe aan renovatie, zowel bouwtechnisch als qua installaties. Daarnaast oogt het wijkje op het moment wat schraal en onvriendelijk. Woningstichting Ons Doel wil de benodigde renovatie benutten voor het gelijktijdig verbeteren van de leefbaarheid in het complex.

Van de woningen zullen de wanden, vloeren en daken geïsoleerd worden. Ook komt overal HR++ glas en worden waar nodig nieuwe kunststof kozijnen geplaatst. Om het binnenklimaat te verbeteren worden er mechanische afvoerventilatoren en ventilatieroosters geplaatst. Wij zijn gevraagd een integraal plan te maken waarin deze technische renovatie hand in hand zal gaan met het vergroten van de leefbaarheid.

VINDBAARHEID
Hiervoor richten we ons op de hele route tussen straat en huis, van stoep via onderdoorgang naar het hof, via trap en galerij naar thuis. Hiermee brengen we meer kwaliteit in de directe leefomgeving van de bewoners en vergroten het thuisgevoel in de buurt.
De verschillende soorten ingangen zullen geschilderd worden. De route naar huis geven we zo een vriendelijker en lichter karakter. Daarnaast zal ook onderscheid gemaakt gaan worden tussen de verschillende ingangen. Er komen hoofd-, zij- en achteringangen. Dit zal samen met de nieuwe postbussen en bellen de vindbaarheid van de woningen verbeteren.
Daarnaast krijgen de woningen een vriendelijker uitstraling door de keuze in materiaal, kleur en detaillering.



LEIDSE TEXTIELINDUSTRIE
De stad Leiden kent een rijke geschiedenis in de laken- en textielindustrie. Om de vindbaarheid en de herkenbaarheid van de verschillende hofjes te vergroten, is deze geschiedenis teruggebracht en zichtbaar gemaakt in het ontwerp.
De hofjes krijgen een naam gerelateerd aan de fabrieken en technieken van vroeger en op de gevel wordt een Leids patroon geschilderd, de ‘geveltattoo’. De patronen komen op belangrijke plekken aan de routes naar en door de wijk. Hetzelfde patroon wordt ook gegraveerd op de nieuwe panelen tussen de kozijnen. Deze groene platen zullen als een groene draad door de wijk lopen.

CREDITS
OPDRACHTGEVER
WONINGSTICHTING ONS DOEL
PROGRAMMA
RENOVATIE 188 SOCIALE HUURWONINGEN
PROJECTARCHITECTEN
IANTHE MANTINGH EN PATRICK COLLY
AANNEMER
WILLEMS VASTGOEDONDERHOUD
STATUS
IN UITVOERING
ZIJDEKWARTIER ARCHITECTEN